اولین دندان کودک، والدین را خوشحال و سردرگم می‌کند. هیجان‌زده هستند و آن را به همه نشان می‌دهند. اما رعایت بهداشت دهان و دندان  کودک به لیست کارهای روزانه‌ آن‌ها اضافه می‌شود. از آنجایی‌که می‌دانند دندان شیری موقتی بوده، سؤالات زیادی برایشان پیش می‌آید. سؤالاتی از قبیل؛ آیا رعایت بهداشت دهان و دندان در سنین کم ضروری است؟ آیا دندان شیری دارای ریشه هستند؟ دکتر انوشه جنانی ، متخصص دندانپزشکی کودکان در رشت مفتخر است خدمات مربوط به درمان مشکلات ریشه دندان شیری کودکان را به بیماران گرامی ارائه می‌دهد.

با پی بردن به ساختار دندان‌های شیری می‌توان بهتر و دقیق‌تر به بهداشت دهان و دندان کودک رسیدگی کرد.  

آناتومی دندان‌های کودک

اگرچه دندان شیری دائمی نبوده اما نقش مهمی در رشد دهان و دندان کودک دارند. این دندان‌ها بسیار کوچک هستند اما ساختار آن‌ها کاملاً مشابه دندان‌های دائمی است. بنا به گفته بنیاد نیمور (Nemours Foundation؛ بنیادی که در زمینه سلامت کودکان فعالیت دارد) ریشه‌ها دندان شیری را به استخوان فک متصل می‌کنند و حاوی پالپ (مغز دندان) هستند.

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) بیان کرد که همانند دندان‌های دائمی در صورت عدم مراقبت صحیح از دندان‌های شیری، اسید می‌تواند لایه خارجی این دندان‌ها را نیز از بین ببرد و آنها را مستعد پوسیدگی کند. دندان‌های شیری در مقایسه با دندان‌ها دائمی در برابر پوسیدگی مقاوم‌تر هستند (جنس هر دو دندان دقیقاً یکسان است) اما مراقب نکردن از دندان‌های شیری و تماس بیش از حد آن‌ها با شیر و نوشیدنی‌های قندی پوسیدگی و عفونت (آبسه) را در پی دارد.

آیا دندان شیری ریشه دارند؟

آیا دندان‌های شیری ریشه دارند؟

ریشه دندان‌ شیری در دوران جنینی به عنوان بخشی از آناتومی دندان شکل می‌گیرد. دندان‌ها و ریشه‌هایی که آن‌ها را به استخوان محکم می‌کنند، در زیر لثه‌های کودک قرار دارند. در نخسین سال تولد سطح دندان‌ها نمایان می‌شود و به مرور زمان رشد می‌کنند. به گفته انجمن دندان پزشکی آمریکا جوانه اولین دندان کودک در شش ماهگی نمایان می‌شود.

حتی اگر دندان‌های شیری کودک ریشه‌های محکمی داشته باشند، افتادن آن‌ها در سن شش یا هفت سالگی حتمی و طبیعی است. به مرور زمان دندان‌های دائمی جای دندان‌های شیری را پر می‌کنند. با افتادن دندان‌های شیری هیچ نشانه‌ای از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا پوسیدگی به چشم نمی‌خورد اما دهان برای رشد دندان‌های دائمی آماده می‌شود. این موضوع که افتادن دندان‌های شیری چقدر به طول می‌انجامد به سرعت تحلیل رفتن ریشه‌های آنها و تشکیل ریشه‌های جدید بستگی دارد. به محض اینکه دندان‌های دائمی کودک جوانه بزنند ریشه‌های جدید رشد می‌کنند و به استخوان تبدیل می‌شوند.

مراقبت از دندان‌های کودک

پوسیدگی دندان (ایجاد حفره در دندان) درد را به همراه دارد. کودکان بیش از دیگران مستعد پوسیدگی دندان هستند؛ به ویژه زمانی‌که دندان‌هایشان بیش از حد در معرض تماس با مواد غذایی و نوشیدنی‌های قندی قرار گیرد. به عنوان مثال، خوابیدن کودک در حال نوشیدن شیر یا شربت، پوسیدگی دندان را سبب می‌شود.    

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا روش‌ها و توصیه‌هایی را برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها و ریشه‌های آنها در کودکان مطرح کرده است:

  • اجازه ندهید که کودک هنگام خواب شیر یا نوشیدنی‌های شیرین بنوشد.
  • به کودک کمک کنید تا به آرامی با مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید دندان‌های خود را دوبار در روز مسواک بزند.
  • مصرف میان وعده‌ها و نوشیدنی‌های شیرین را محدود کنید؛ چراکه تغذیه‌کننده باکتری‌های موجود در پلاک دندان هستند.
  • تنها در وعده‌های غذایی نوشیدنی مصرف و پس از هر وعده مسواک بزنید.
  • پیش از یک سالگی به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک با معاینه دندان‌های کودک، شما را از رشد و مراقبت صحیح دندان‌ها او مطمئن می‌سازد.

دندان‌های شیری دائمی نیستند اما برای حفظ سلامت کودک ضروری هستند. زمانی‌که اولین دندان کودک جوانه زد به خاطر داشته باشید اگر نظافت دهان و دندان کودک به طور منظم رعایت نشود، دندان و ریشه آن مستعد پوسیدگی خواهد بود. با مراقبت روزانه و منظم از دندان‌های کودک می‌توان داشتن دندان‌های محکم و سالم را تضمین و همچنین عادت رعایت بهداشت دهان و دندان در طول زندگی را در وی نهادینه کرد.

حرف آخر

در صورتی که کودک شما جزو کودکانی است که برای رفتن به دندانپزشکی همیشه والدین را دچار دردسر می‌کند و دلیل آن هم ترسشان از دندانپزشکی است که بیشتر از محیط و تجهیزات آنجا ناشی می‌شود. می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر انوشه جنانی ، دندان پزشک مخصوص کودکان ، واقع در رشت ، گلسار ، بلوار سمیه، جنب بیمارستان گلسار، خیابان ۱۴۲، مجتمع پزشکان اکباتان، طبقه ۵، واحد ۲۱ تحت درمان قرار گرفته و با کلی جایزه و اتفاقات هیجان انگیز کودکتان راه عاشق رفتن به دندانپزشکی بکنید و از طریق مشاوره با دکتر جنانی بهترین روش درمانی برای کودکتان انتخاب گردد.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

No votes so far! Be the first to rate this post.