دندان پزشکی و ترمیم دندان‌های کودکان همیشه با مشکلات متعددی همراه بوده است. دندان پزشکان کودکان برای آرام و سرگرم کردن آنها معمولا از راه‌های مختلفی استفاده کرده و ظاهر مطب را هم مناسب سن کودکان چیدمان می‌کنند. اما شرایط دندان پزشکی برای کودکان معلول کمی پیچیده‌تر است. یکی از بخش‌های مهم سلامتی این کودکان، سلامت دهان و دندانشان است که معمولا به قدر کافی به آن توجه نمی‌شود.

اگر شما نیز از والدین یا سرپرستان این کودکان عزیز هستید، با این مطلب از وب‌سایت دکتر انوشه جنانی توجه کرده و تا انتها همراه ما باشید. در این مقاله با ویژگی‌های یک مطب مناسب برای ترمیم دندان‌های کودکان معلول آشنا می‌شویم. همچنین شرایط آمادگی آنها را بازگو کرده و نکات لازم را بررسی خواهیم کرد.

 

کودکان معلول و دندان پزشکی مخصوص آنها

کودکان ناتوان و یا معلول جسمی

واژه معلول و یا ناتوان در کنار اسم فردی قرار می‌گیرد در رفتار، هوش و یا سلامت جسمی خود دچار یک نقص مادرزادی و یا اکتسابی باشد. گاهی تشخیص چنین معلولیت‌هایی دشوار بوده و گاه هم در نگاه اول تشخیص داده می‌شوند.

توانایی‌های کودکان معلول در مقایسه با دیگر هم‌سن و سالهایشان محدودتر است. نکته جالب توجه این است که گاهی بین نوع معلولیت این کودکان و سلامت دهان و دندانشان ارتباط مستقیمی وجود دارد. محققین دریافته‌اند که کودکانی که به فلج مغزی، عقب افتادگی ذهنی شدید، بیماری‌های سیستماتیک و… مبتلا هستند، دندان‌های ضعیف‌تری دارند. بنابراین مجبور هستند که زودتر به دندان پزشکی مراجعه کنند.

نحوه تعامل دندان پزشک و والدین، محیط مطب، ذهنیت کودک و نحوه سرگرم کردن او حین درمان برای تمامی کودکان حائز اهمیت است. اما این موارد برای کودکان معلول باید با ظرافت و حساسیت بیشتری انجام شود.

دندان پزشکی کودکان معلول

اگر بخواهیم کودکان معلول را با دغدغه کمتری روی یونیت دندان پزشکی بنشانیم، ابتدا باید این عزیزان را به درستی بشناسیم. برخورد پزشک و والدین کودک در چنین شرایطی می‌تواند کاملا موثر واقع شود.

والدین در منزل باید سعی کنند ذهنیت کودک را نسبت به دندان پزشکی مثبت نگه دارند. این نکته بسیار مهم است. چون اکثر والدین خود ترس عجیبی از دندان پزشکی دارند و به خوبی می‌توانند آن را به فرزندان منتقل کنند؛ خصوصا به کودکان ناتوان.

اگر فرزند شما اولین بار است که به دندان پزشکی می‌رود، حساسیت کار شما چندین برابر می‌شود. اولین جلسه‌ای که فرزند به مطب دندان پزشک مراجعه می‌کند بسیار مهم است. چرا که اگر خاطره مثبتی از این مراجعه داشته باشد، دفعات بعدی را ساده‌تر می‌پذیرد. اما اگر خاطره تلخی از اولین مراجعه به دندان پزشکی در ذهن داشته باشد، تا ابد این ترس را همراه خواهد داشت. روحیه کودکان معلول از کودکان عادی ضعیف‌تر است. به همین دلیل اگر برخورد سختی با دندان پزشک داشته باشند، ممکن است ضربه روحی سختی خورده و شرایطشان وخیم شود.

والدین یک کودک معلول نیز وقتی شاهد برخورد مناسب و پرمهر یک دندان پزشک با فرزند معلول خود باشند، بسیار خوشحال شده و آرامش می‌گیرند. نکته مهم این است که این بیماران باید در ساعات اولیه روز به مطب مراجعه کرده و وقت بیشتری برای معاینه داشته باشند. این مسئله به خاطر این است که زمان لازم برای آماده کردن کودک و تعامل با والدین او برای دندان پزشک مهیا باشد.

در برخی شرایط خاص، بهتر است دندان پزشک قبل از ملاقات با کودک و شروع درمان، با پزشک معالج او در تماس بوده و نکات لازم را از وی دریافت کند.

تصویربرداری رادیوگرافیک از دندان‌های کودک معلول

تصویربرداری رادیوگرافیک از دندان‌های کودک معلول

قبل از آغاز درمان، دندان پزشک نیاز به تصویر برداری و معاینات رادیوگرافیک از دهان کودک دارد. اگر رفتار کودک به درستی کنترل شود، به خوبی می‌توان این کار را انجام داد. البته برای نگه داشتن فیلم گاهی لازم است تا والدین کودک نیز پزشک را همراهی کنند.

می‌توانید برای ایجاد ارتباط بهتر با کودک، این کار را به جلسه دوم موکول کنید. در عوض، در جلسه اول بیشتر با او ارتباط گرفته و ارتباط عاطفی خاصی با او ایجاد کنید. بدین ترتیب کودک ناتوان در ملاقات بعدی با شما بهتر ارتباط گرفته و معاینه ساده‌تر انجام می‌شود. همچنین برای جلوگیری از افتادن فیلم در حلق بیمار، می‌توانید یک نخ ۱۸ اینچی از سوراخ نوار رادیوگرافی عبور دهید.

نکته قابل توجه در این تصویر برداری این است که فرد معلول در این شرایط باید حتما از روپوش سربی ب همراه محفظ تیروئید استفاده کند. فرد همراه بیمار نیز باید به دستکش و پیش‌بند سربی مجهز باشد.

رسیدگی به دندان کودکان معلول

یک دندان پزشک در دوران تحصیل خود، با چگونگی مواجهه با چنین بیمارانی آشنا می‌شود. اما گاهی هم ممکن است وضعیت ناتوانی کودک به حدی باشد که پزشک مجبور شود کودک را بیهوش کند. این کار تحت نظر یک متخصص بیهوشی و در یک مطب مجهز انجام می‌شود.

برای اینکه کودک نیاز به چندین بیهوشی نداشته باشد، تمامی کارها در همان جلسه انجام شده و همه دندان‌ها ترمیم می‌شوند.

دکتر انوشه جنانی، متخصص دندان پزشکی کودکان است که با به روزترین روش‌ها، ارتباط عاطفی خوبی با کودکان برقرار کرده و دندان‌هایشان را ترمیم می‌کند. کودکان معلول و ناتوان جسمی و ذهنی در این مطب لحظات خوبی را سپری کرده و بدون استرس و دغدغه، سلامت دهان و دندان خود را به دست می‌آورند. اگر شما هم والدین کودکان معلول هستید، برای بررسی و آگاهی از سلامت دندان فرزندتان به مطب دکتر مراجعه کنید.

آدرس: گلسار، بلوار سمیه، جنب بیمارستان گلسار، خیابان ۱۴۲، مجتمع پزشکان اکباتان، طبقه ۵، واحد ۲۱

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

No votes so far! Be the first to rate this post.