شاید تعداد دفعات مراجعه کودکان به دندان پزشکی از تعداد مراجعه آنها در بزرگسالی بیشتر باشد. چون پوسیدگی دندان در بین کودکان شایع‌تر بوده و بیشتر اتفاق می‌افتد. اما علت پوسیدگی دندان کودکان چیست؟ چگونه می‌توان از خرابی دندان خردسالان جلوگیری کرد؟ با این مقاله از وبسایت دکتر انوشه جنانی همراه باشید تا با بهترین روش‌های درمان پوسیدگی دندان کودکان آشنا شویم. همچنین شما والدین عزیز را با دلایل شایع پوسیدگی دندان کودکان نیز آشنا خواهیم کرد.

پوسیدگی دندان، شایع‌ترین عارضه در کودکان

یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی که برای سلامت دهان و دندان کودکان اتفاق می‌افتد، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان کودکان دلایل مختلفی دارد. اما شایع‌ترین علت آن بی‌توجهی والدین است. چون کودک با عوارض ناشی از عدم رسیدگی به دندان‌ها آگاه نیست. از این رو والدین باید به قدر کافی به این بخش از سلامتی کودک نیز توجه نشان دهند.

پوسیدگی دندان و یا به طور کلی سلامت دهان و دندان کودک مثل دیگر اعضای بدنش نیست. به عنوان مثال کودک به محض مصرف غذای ناسالم، علائمی همچون تهوع، اسهال و… را تجربه می‌کند. اما پوسیدگی دندان ناگهانی بروز نکرده و به مرور زمان اتفاق می‌افتد. بنابراین وظیفه والدین این است که از دندان‌های فرزندشان مراقبت کرده و مواظب مسواک زدن صحیح او باشند.

بسیاری از والدین نیز فکر می‌کنند دندان‌های شیری کودک همیشگی نبوده و پس از مدتی از بین می‌رود. به همین دلیل به سلامت آنها بی‌توجهی می‌کنند. این در حالی است که اگر عفونت دندان کودک از حدی بیشتر شود ممکن است وارد خون شده و مشکلات جبران ناپذیری را به بار آورد. همچنین اگر در اثر این عفونت، لثه نیز دچار مشکل شود، سلامت دندان‌های دائمی فرد نیز به خطر خواهد افتاد. بنابراین به هیچ عنوان دندان‌های شیری را دست کم نگیرید. هر شب و یا بعد از هر بار که فرزندتان خوراکی شیرینی مصرف کرد، دندان‌های او را مسواک کنید و به هیچ وجه اجازه ندهید که بدون مسواک به تخت خود برود.

استفاده از قطره آهن و پوسیدگی دندان‌های کودکان

استفاده از قطره آهن و پوسیدگی دندان‌های کودکان

اکثر مادرها از مصرف قطره آهن برای فرزندانشان می‌ترسند. آنها نگرانند که این قطره باعث تخریب دندان‌های کودک شده و ظاهر آن را سیاه و پوسیده کند. شایع‌ترین علت سایه شدن دندان کودکان، قطره آهن است. اما باعث پوسیده شدن آن نمی‌شود. قطره آهن به خودی خود سبب پوسیده شدن دندان نمی‌شود.

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، باید حتی الامکان سعی کرد تا این قطرات به دندان کودک تماس نداشته باشد. همچنین پس از مصرف قطره، استفاده از مسواک برای زدودن اثرات احتمالی آهن از روی دندان پیشنهاد می‌شود. میل کردن برخی خوراکی‌های جویدنی مثل خیار یا هویج بلافاصله بعد مصرف آهن نیز می‌تواند از سیاه شدن دندان‌ها جلوگیری کند.

البته امروزه قطرات خاصی از آهن برای کودکان ساخته شده که کمترین آسیب را به دندان کودکان می‌رساند. اگر رعایت چنین شرایطی برای والدین دشوار است، می‌توان با تهیه این قطرات، از پوسیدگی دندان کودک در اثر مصرف قطره آهن جلوگیری کرد.

مصرف شیر، اصلی‌ترین دلیل پوسیدگی دندان کودکان

دندان‌های شیری بین ۶ ماهگی تا ۲ سالگی رشد می‌کنند و کامل می‌شوند. آنها تا سن ۱۰-۱۲ سالگی در دهان کودک مستقر هستند. پس از عبور از این دوره، این دندان‌ها یکی پس از دیگری افتاده و جای خود را به دندان‌های جدید و دائمی می‌دهند.

غذای اصلی کودک در این فاصله زمانی (۶ ماه تا ۲ سال) شیر است. شیر حاوی قند لاکتوز است که می‌تواند روی دندان‌ها نشسته و آنها را به مرور زمان تخریب کند. اکثر کودکان در این دوره از مسواک استفاده نمی‌کنند. بنابراین این قند به خوبی فرصت تخریب دندان را دارد. در همین دوره، کودک علاقه زیادی به مصرف خوراکی‌های شیرین، شکلات و مواد قندی دارد. بنابراین پوسیدگی دندان کودک اصلا مسئله تعجب آوری نخواهد بود.

 

دلایل مختلف پوسیدگی دندان کودکان

با وجودی که استفاده از قطره آْهن و دیگر مولتی ویتامین‌ها باعث بروز لکه‌های سیاه در ظاهر دندان می‌شود، اما اصلی‌ترین دلایل پوسیدگی دندان چیز دیگریست. در ادامه با اصلی‌ترین دلایل خرابی دندان‌های کودکان آشنا خواهیم شد:

  • عدم توجه کودک و والدین به سلامت دهان و دندان او
  • الگوی تغذیه نادرست و مصرف غذا و شیرینی‌جات بیشتر از حد نرمال
  • تغذیه در شب و قبل از خواب که باعث نشست مواد قندی روی دندان‌ها و آسیب به مینای آن می‌شود
  • کاهش میزان بزاق تولید شده توسط کودک حین خواب. بزاق در بیداری می‌تواند تا حد زیادی باعث از میان برداشته شدن قندهای مواد خوراکی از روی دندان‌ها باشد
  • مصرف داروهای مختلف توسط مادر که از طریق شیر به فرزند رسیده و باعث تضعیف کیفیت دندان‌های نوزاد می‌شود

بسیاری از پدرها و مادرها خود از دندان پزشکی می‌ترسند. آنها اغلب نمی‌توانند این ترس را از فرزند خود دور کرده و آن را به کودکشان منتقل می‌کنند. در چنین شرایطی، ممکن است با وجود آگاهی والدین از بروز یک لکه سیاه کوچک بر دندان کودک، آن را نادیده گرفته و از مراجعه به دندان پزشک خودداری کنند. در چنین شرایطی کودک به تغذیه خود از شیر ادامه می‌دهد. در نتیجه میزان قند بیشتری به دندان‌های ضعیف شده رسیده و آن‌ها را بدتر می‌کند.

بنابراین مراجعه به موقع به مطب‌های دندان پزشکی کودکان از مهم ترین مسائل است که می‌تواند باعث حفظ سلامت دندان‌های فرزندتان شود.

 

دکتر انوشه جنانی، متخصص دندان پزشکی کودکان

مطب دکتر انوشه جنانی، از بهترین مطب‌های تخصصی کودکان در استان رشت است که به ترمیم دندان‌های کودکان می‌پردازد. فضای این مطب کاملا کودکانه بوده و در رفتار پرسنل آن چیزی جز مهارت و محبت با کودکان یافت نمی‌شود. بنابراین کودکان از این مرکز دندان پزشکی خاطره خوبی کسب کرده و ترسشان نسبت به این حرفه از بین خواهد رفت. گاهی چنین شرایطی باعث از بین رفتن ترس والدین نیز می‌شود.

دکتر انوشه جنانی، متخصص دندان پزشکی کودکان است که با به روزترین روش‌ها، ارتباط عاطفی خوبی با کودکان برقرار کرده و دندان‌هایشان را ترمیم می‌کند. کودکان معلول و ناتوان جسمی و ذهنی در این مطب لحظات خوبی را سپری کرده و بدون استرس و دغدغه، سلامت دهان و دندان خود را به دست می‌آورند. اگر شما هم والدین کودکان معلول هستید، برای بررسی و آگاهی از سلامت دندان فرزندتان به مطب دکتر مراجعه کنید.

آدرس: گلسار، بلوار سمیه، جنب بیمارستان گلسار، خیابان ۱۴۲، مجتمع پزشکان اکباتان، طبقه ۵، واحد ۲۱

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

No votes so far! Be the first to rate this post.