شاید شما هم از پدرهاو مادرهایتان شنیده باشید که اگر به لثه‌ای که دندان جدید در آن در حال رشد است، بیش از حد زبان زده شود، دندان حاصل کج رشد خواهد کرد. این تصور بسیاری از والدین است. بسیاری از آنها فرزندانشان را از این کار منع می‌کنند تا دندان‌های آنها صاف رشد کند و در آینده نیازی به ارتودنسی دندان نداشته باشند. اما اکثر والدین با ارتودنسی پیشگیرانه آشنایی لازم را نداشته باشند.

طبیعتا دندان‌های صاف و مرتب، لبخند زیباتری برای فرد می‌سازد. اما این مسئله تنها یک افسانه است. رشد صاف و یا کج دندان‌ها یک مسئله ژنتیکی است که در افراد مختلف، متفاوت بروز می‌کند. به همین دلیل برخی از کودکان دندان‌هایی صاف و مرتب داشته و برخی دیگر، نیاز شدیدی به ارتودنسی و مرتب سازی دندان‌هایشان دارند.

امروز در این مقاله از وبسایت دکتر انوشه جنانی، با ارتودنسی پیشگیرانه کودکان آشنا شده و شرایط خاص درمان آنها را با شما در میان می‌گذاریم. مطب دکتر انوشه جنانی محیطی کاملا کودکانه و گرم دارد. به همین دلیل کودکان در این محیط از آسایش و راحتی خاصی برخوردار بوده و کمترین استرس را تجربه می‌کنند. رفتار دکتر جنانی و دیگر پرسنل این مطب نیز با کودکان کاملا حرفه‌ای و پرمحبت است تا آنها از همین ابتدای زندگی، خاطره‌ای خوب از دندان‌ پزشکی داشته باشند.

اگر شما والدین گرامی نگران سلامت دهان و دندان کودک خود هستید اما از دندان پزشکی می‌ترسید، حتما از طریق بخش تماس با ما در وبسایت دکتر جنانی با ما ارتباط گرفته و نوبت ویزیت خود را دریافت کنید. مطمئن باشید که شما و فرزندتان در این مطب تجربه‌ای متفاوت از دندان پزشکی را خواهید داشت.

 

ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

و اما ارتودنسی پیشگیرانه! این نوع ارتودنسی به جهت پیشگیری و یا پیش بینی مشکلات دهان و دندان در کودکان است. چنین اقدامی توسط متخصصان ارتودنسی انجام می‌شود.

برای انجام ارتودنسی پیشگیرانه، به کمک جدید‌ترین و دقیق‌ترین روش‌ها نمودار رشد دندانی کودک شما ترسیم می‌شود. سپس الگوی رشد هر یک از دندان‌ها پیشبینی می‌شود.

چنانچه در این مسیر، ارتودنتیست تشخیص دهد که مشکلی در دندان‌های کودک شما پیش خواهد آمد، از همان ابتدا اقدامات پیشگیرانه‌ای برای درمان این مشکلات را انجام خواهد داد.

ارتودنسی پیشگیرانه هزینه بسیار کمی داشته و از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری می‌کند. اما اگر این مسائل به حال خود رها شوند، در آینده هم هزینه ارتودنسی کامل را ایجاد کرده و هم مشکلات سنگین‌تری برای دندان‌های کودک پیش خواهد آمد.

چه سنی برای شروع ارتودنسی پیشگیرانه مناسب است؟

فرزند شما از ۶ ماهگی رشد دندان‌ها را تجربه می‌کند. این رشد تا ۲ سالگی ادامه یافته و کم کم دندان‌های او تکمیل می‌شود. وظیفه والدین در چنین شرایطی این است که از همان ابتدا مراقب سلامت دهان و دندان فرزندان خود باشند.

اما از نظر متخصصان دندان پزشکی و ارتودنتیست‌ها، بهترین زمان برای انجام ارتودنسی پیشگیرانه ۷ سالگی می‌باشد. اما این سن می‌تواند بر اساس میزان و نحوه رشد دندان‌های فرزند شما متفاوت باشد. بنابراین بهتر است همواره از سلامت دهان و دندان فرزند خود اطلاع داشته و با یک متخصص حرفه‌ای در ارتباط باشید.

ارتودنسی پیشگیرانه نوعی غربالگری به حساب می‌آید. چرا که ضمن مراجعه شما به مطب و معاینه دهان فرزندتان، پزشک ممکن است تشخیص دهد که هیچ مشکلی فعلا برای دندان‌های فرزندتان وجود ندارد. بنابراین شما از سلامت کودک خود مطمئن می‌شوید. تنها نکته مهم و حائز اهمیت این است که پس از این توصیه پزشک، همچنان فرزند را به مشواک‌های منظم دعوت کنید. چرا که رشد دندان‌های فرزند شما مثبت و مناسب است و نباید چنین دندان‌هایی در اثر پوسیدگی از بین بروند.

 

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان یک شاخه از دندان پزشکی است که به مرتب کردن دندان‌های بهم ریخته و نامنظم می‌پردازد. اگر دندان‌های افراد در دهان شکل غیرمتعارف و نامرتبی داشته باشند، علاوه بر مشکلات ظاهری و زیبایی، مشکلات بهداشتی مختلفی را هم ایجاد می‌کنند.

در چنین شرایطی مسواک زدن سخت‌تر شده و احتمال پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد. همچنین چنین شرایطی ممکن است در رشد دندان‌های دیگر نیز اختلال ایجاد کند.

طبیعتا هیچ پدر و مادری اقدام به ارتودنسی دندان‌های شیری فرزند خود نمی‌کنند. چرا که این دندان‌ها موقت بوده و جای خود را به دندان‌های دائمی می‌دهند. اما اگر دندان‌های دائمی فرزند شما نامرتب است، ما به شما توصیه می‌کنیم که حتما دندان‌های او را ارتودنسی کنید. بدین ترتیب هم فرزند شما کمتر به دندان پزشکی مراجعه کرده و هم ظاهر و لبخند زیباتری بدست خواهد آورد.

بهم ریختگی دندان‌های اکثر افراد با ارتودنسی برطرف می‌شود. اما باز هم تشخیص آن به عهده دندان پزشک است.معاینات بالینی، تاریخچه پزشکی و دندان پزشکی فرد، تصویربرداری اختصاصی و… همگی از مدارک و عوامل مهمی هستند که دندان پزشک به کمک آنها تصمیم نهایی خود را اعلام می‌کند.

انواع وضعیت فک که به ارتودنسی نیاز دارد

  • Overbite: هنگامی که همپوشانی عمودی دندان‌های فوقانی با دندان‌های ردیف پایین زیاد باشد.
  • Underbite: دندان‌های فوقانی خیلی عقب‌تر از دندان‌های ردیف پایین باشد.
  • Crossbite: حین جویدن، دندان‌های بالا از عرض با دندان‌های پایین به درستی مچ نشود.
  • Open bite:وجود فاصله بین دو فک
  • Misplaced midline: وقتی که خط میانی دندان‌های فوقانی و ردیف پایین در یک راستا نباشد.
  • Spacing: بین دو دندان فاصله وجود داشته باشد.
  • Crowding: وجود تعداد زیادی دندان در یک فک که تعداد آنها از حد نرمال بیشتر باشد.

چنین افرادی بیشتر توسط پزشک به انجام ارتودنسی دعوت می‌شوند. البته نامرتبی‌های دندانی به همین تعداد محدود نمی‌شود. اما این موارد، شدیدترین انواع بهم ریختگی نظم در چینش دندان‌ها است.

 

دکتر انوشه جنانی، متخصص دندان پزشکی کودکان است که با به روزترین روش‌ها، ارتباط عاطفی خوبی با کودکان برقرار کرده و دندان‌هایشان را ترمیم می‌کند. کودکان معلول و ناتوان جسمی و ذهنی در این مطب لحظات خوبی را سپری کرده و بدون استرس و دغدغه، سلامت دهان و دندان خود را به دست می‌آورند.

همچنین تمامی کودکان در این مطب می‌توانند با استفاده از ارتودنسی پیشگیرانه، از سلامت دهان و دندان خود مطمئن شده و از آن بهتر مراقبت کنند. شما والدین گرامی برای اطلاع از سلامت فرزندتان می‌توانید از طریق بخش تماس با ما در وبسایت دکتر جنانی با ما ارتباط گرفته و نوبت ویزیت خود را دریافت کنید. مطمئن باشید که شما و فرزندتان در این مطب تجربه‌ای متفاوت از دندان پزشکی را خواهید داشت.

آدرس: گلسار، بلوار سمیه، جنب بیمارستان گلسار، خیابان ۱۴۲، مجتمع پزشکان اکباتان، طبقه ۵، واحد ۲۱

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

No votes so far! Be the first to rate this post.